LINE : @imirich

Všechny příznaky se mohou objevit, nebo mohou být tiché, “říká Lindenmeyer

Všechny příznaky se mohou objevit, nebo mohou být tiché, “říká Lindenmeyer

Onemocnění jater související s alkoholem vs. nealkohol

ARDL a onemocnění jater související s alkoholem (NARLD) jsou v současné době nejběžnějšími formami onemocnění jater ve Spojených státech, říká Lindenmeyer.

Progrese, příznaky a příznaky ARDL a NARLD jsou často podobné a diagnóza je založena na množství alkoholu, které člověk konzumuje nebo konzumoval během svého života. Plán léčby je u těchto dvou onemocnění obvykle odlišný fórum pro názory keto diet, i když by došlo k překrývání doporučených změn životního stylu.

Rizikové faktory pro onemocnění jater související s alkoholem

Nadměrná konzumace alkoholu je rizikovým faktorem číslo jedna pro ARLD. “Pro muže pijte maximálně dva alkoholické nápoje denně a pro ženy ne více než jeden,” říká Lindenmeyer.

Ve Spojených státech se standardní nápoj rovná 14,0 gramům nebo 0,6 unce čistého alkoholu. Toto je množství alkoholu nalezené v:

12 uncí piva (obsah alkoholu 5 procent) 8 uncí sladového likéru (obsah alkoholu 7 procent) 5 uncí vína (obsah alkoholu 12 procent) 1. 5 uncí 80 destilátů destilátu nebo alkoholu (40 procent alkoholu) (4)

Riziko se také zvyšuje v závislosti na tom, kolik let člověk pije. Kromě alkoholu existují další faktory, které zvyšují riziko vzniku ARLD, mezi něž patří:

Obezita Obezita přispívá k tukovým onemocněním jater a kombinovaný účinek alkoholu a obezity zvyšuje riziko. Podvýživa Mnoho lidí, kteří nadměrně pijí alkohol, je podvyživení. Jednou z příčin může být ztráta chuti k jídlu a nevolnost nebo někdy alkohol a jeho toxické vedlejší produkty zabraňují rozpadu těla a vstřebávání živin. V obou případech může dojít k poškození jaterních buněk. Genetické faktory Genetika může hrát roli v tom, jaká je pravděpodobnost, že se u někoho rozvine onemocnění jater nebo závislost na alkoholu. Může také hrát roli v tom, jak tělo zpracovává alkohol. Rasa a etnický původ Míra alkoholické cirhózy je vyšší u afroamerických a hispánských mužů ve srovnání s bělochy. Pohlaví U žen je častější výskyt dlouhodobých zdravotních problémů spojených s pitím než u mužů. Ženy absorbují více alkoholu a déle mu metabolizují; okamžitý účinek alkoholu nastává rychleji a trvá déle u žen než u mužů. Chronická virová hepatitida Kombinovaný účinek hepatitidy, zejména hepatitidy C, a konzumace alkoholu zvyšuje riziko a závažnost ARLD.

Lidé, kteří mají jinou formu onemocnění jater, mohou mít vyšší riziko rychlejší progrese toxického poškození jater, říká Lindenmeyer. “To znamená, že pokud má někdo metabolický syndrom a poté také nadměrně konzumuje alkohol, má dva důvody k rozvoji tukového jaterního onemocnění,” říká.

Jaký druh pití způsobuje onemocnění jater související s alkoholem?

Dva lidé mohou být celoživotními těžkými pijany a u jednoho se může vyvinout onemocnění jater, u druhého ne. Proč?

“Všichni si přejeme, abychom na to znali odpověď,” říká Lindenmeyer. Byly identifikovány některé geny, díky nimž jsou někteří lidé více ohroženi tukovým onemocněním jater, ať už souvisejícím s alkoholem nebo bez alkoholu, říká Lindenmeyer.

Podle Lindenmeyera může hrát roli také způsob příjmu alkoholu. Nárazové pití-vypití pěti a více nápojů během dvou hodin u mužů, čtyř a více nápojů u žen (5)-může mít jiný účinek než běžná nadměrná spotřeba.

“Existují určité důkazy, že nadměrné pití může zahrnovat jiný fenotyp nebo formu onemocnění jater,” říká Lindenmeyer.

Ačkoli každodenní nadměrná spotřeba může ovlivnit játra různými způsoby než nadměrné pití, výzkum spojuje oba s ARLD.

Studie publikovaná v lednu 2017 v Alcoholism: Clinical and Experimental Research naznačila, že nadměrné pití může mít více okamžitých negativních účinků než střídmá konzumace. V pouhých 21 sezeních pití během sedmitýdenního období začaly myši pociťovat příznaky časného stadia onemocnění jater. (6)

Výzkum publikovaný v roce 2009 v časopise Addiction zjistil, že dlouhodobé každodenní pití nad doporučenými pokyny bylo zdaleka větším rizikem pro rozvoj jaterních chorob souvisejících s alkoholem než nárazové pití. Ve své studii pravidel pití 7 z 10 lidí s ARLD pilo denně. (7)

Očekávaná délka života jaterních chorob souvisejících s alkoholem

Průměrná délka života závisí na závažnosti onemocnění jater. Mastné onemocnění jater bez zánětu je relativně benigní a obvykle neovlivňuje úmrtnost. Nedávný přehled dostupných údajů o alkoholické hepatitidě hlásil celkovou úmrtnost 26 procent po 28 dnech, 29 procent po 90 dnech a 44 procent po 180 dnech. (8) Střední doba přežití osoby s pokročilou cirhózou je jeden až dva roky. (9)

Příznaky onemocnění jater související s alkoholem

Fyzické účinky ARLD mohou záviset na závažnosti onemocnění a na tom, jak se u člověka projevují příznaky. “Všechny příznaky se mohou objevit, nebo mohou být tiché,” říká Lindenmeyer. Mezi nejběžnější příznaky a symptomy ALRD mohou patřit následující (3):

Zvětšená játra Horečka Nevolnost Zvracení Žloutenka (zežloutnutí kůže a očí) Zvýšený počet bílých krvinek Pavoučí žilky v kůži Portální hypertenze nebo vysoký krevní tlak v portální žíle, která přenáší krev mezi zažívacími orgány a játry Zvětšená slezina Ascites (nahromadění tekutiny v břišní dutině) Selhání ledvin Zmatek

Těžká akutní alkoholická hepatitida je velmi vážný zdravotní stav a na rozdíl od jiných forem ARLD k němu může dojít velmi rychle.

“Osoba s těžkou akutní alkoholickou hepatitidou se může jeden týden cítit dobře a další týden bude mít jasně žlutou kůži, zmatenost s ascitem a selhání ledvin (ledvin),” říká Lindenmeyer. “Existuje velmi hluboká a velmi akutní prezentace nemoci a nese vysokou úmrtnost,” říká.

Tato závažná forma požití toxického alkoholu se vyskytuje u lidí, kteří chronicky pijí velmi velké množství alkoholu a kteří možná nedávno měli nárůst jejich příjmu, říká. “Není to nutně způsobeno jizevnatou tkání, ale hlubokou zánětlivou reakcí v játrech, která může způsobit velmi závažné systémové onemocnění, dodává.”

Diagnóza jaterních chorob souvisejících s alkoholem

Anamnéza a fyzická prohlídka jsou obvykle prvními kroky při určování, zda osoba má ARLD. Mezi další testy, které lze provést, patří následující. (10)

Testy jaterních funkcí analyzují krev a stanoví, zda játra fungují normálně. Jaterní biopsie zahrnuje odebrání vzorku tkáně z jater k vyšetření pod mikroskopem. Zobrazovací testy mohou zahrnovat vyšetření CAT, ultrazvuk nebo MRI.

Léčba onemocnění jater související s alkoholem

Na ARLD neexistuje lék, ale existují způsoby, jak zlepšit nebo zastavit progresi onemocnění jater, zvláště pokud je diagnostikována včas. (3)

Už žádný alkohol Přestat pít je nejdůležitější součástí léčby ARLD. Nutriční terapie K řešení možných nutričních deficitů by mohla být doporučena speciální dieta. Léky Ke snížení zánětu lze použít krátkodobé léky. Steroidy jsou první linií a poté pentoxifylinem, pokud je léčba steroidy neúčinná. Transplantace jater U lidí s pokročilou alkoholickou cirhózou to může být jediná možnost.

Komplikace jaterních chorob souvisejících s alkoholem

Roky těžkého užívání alkoholu mohou nakonec vést ke komplikacím s ARLD, z nichž mnohé mohou být život ohrožující.

Portální hypertenze, která může být způsobena cirhózou nebo jizvením jater, je kořenem mnoha komplikací. Pokračující hromadění jizevnaté tkáně je důsledkem dlouhodobého užívání alkoholu a blokuje průtok krve játry. To vede k abnormálně vysokému krevnímu tlaku v portální žíle, což je velká žíla, která přenáší krev ze střeva do jater, což způsobuje nahromadění tekutiny v břiše, krvácení z žil v jícnu nebo žaludku a zvětšení sleziny. (11)

Mezi další komplikace ARLD patří:

Poruchy mozku a kóma Selhání ledvin Rakovina jater Problémy s multiorgánovými neživými stavy, jako je srdeční selhání

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o zdravém životě!

Redakční zdroje a ověřování faktů

Singal AK, Anand BS. Nedávné trendy v epidemiologii alkoholické jaterní choroby. Klinické onemocnění jater. 24. dubna 2013. Informační listy: Užívání alkoholu a vaše zdraví. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. 3. ledna 2018. Onemocnění jater související s alkoholem. American Liver Foundation. Alkohol a veřejné zdraví: Často kladené otázky. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. 29. března 2018. Informační listy: Binge Drinking. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. 24. října 2018. Wegner SA, Pollard KA, Kharzia V, et al. Omezené nadměrné dobrovolné pití alkoholu vede k dysfunkci jater u myší. Alkoholismus: klinický Experimentální výzkum. 19. ledna 2017. Hatton J, Burton A, Nash H a kol. Pitný režim, závislost a celoživotní historie pití při onemocnění jater související s alkoholem. Závislost. Duben 2009. Hughes E, Hopkins LJ, Parker R. Přežití z alkoholické hepatitidy se v průběhu času nezlepšilo. PloS One. 14. února 2018. Bruha R, Dvořák K, Dousa M. Alkoholické onemocnění jater. Pražská lékařská zpráva. 2009. Alkoholem indukovaná nemoc jater. Knihovna zdraví Johna Hopkinse. Portální hypertenze. Clevelandská klinika. 16. listopadu 2017Ukázat méně

Nejnovější v onemocnění jater

Proč je pro lidi s ulcerózní kolitidou důležité dostat vakcínu COVID-19

Od Brooke Bogdana 26. dubna 2021

Vyzkoušíte dietu s nízkým obsahem FODMAP pro IBS? Vyhněte se těmto 4 běžným nástrahám

Dieta s nízkým obsahem FODMAP může hrát zásadní roli při léčbě syndromu dráždivého tračníku, ale ne, pokud se stanete obětí těchto chyb.

Od Christiny Vogtové, 16. dubna 2021

Měli byste zkusit přerušovaný půst, pokud máte Crohnovu chorobu?

Přerušovaný půst může lidem pomoci zhubnout a jíst zdravě, ale existuje několik důvodů, proč se tomu lidé s Crohnovou chorobou chtějí vyhnout.

Od Blake Miller 13. dubna 2021

Trend: Vaření pro Crohnovu chorobu

Od Alyssa Etier 13. dubna 2021

Co se stane, když nebudete léčeni pro EPI

Exokrinní pankreatická insuficience nebo EPI může ovlivnit vaše zdraví, a to v krátkodobém i dlouhodobém horizontu. Zjistěte, proč je léčba EPI důležitá.

Od Erica Patino, 17. března 2021

Průvodce spotřebitele k substituční terapii pankreatickým enzymem (PERT)

Od Julie Stewart 17. března 2021

7 věcí, které musíte udělat, když čekáte na zahájení léčby hepatitidou C.

Proveďte tyto kroky, abyste podpořili svou dietu, rutinu léků a další.

Andrea Peirce, 9. března 2021

Jsem těhotná a mám IBD-mám dostat vakcínu proti COVID-19?

Natalie (Sparacio) Hayden 3. března 2021

Jak jsem „dospělý“ s ulcerózní kolitidou

Pro mladé dospělé s UC může být přechod z pediatrické péče do péče o dospělé obzvláště náročný.  

Od Jessicy Migala, 2. března 2021

Jak použít Telehealth k získání druhého názoru na IBD

Telemedicína usnadňuje spojení s gastroenterology a dalšími specialisty na GI za účelem získání druhého – nebo třetího nebo čtvrtého názoru.

Od Jessicy Migala 1. března 2021 “

Nepropadejte panice: Bulka v prsu nemusí znamenat rakovinu prsu. Alamy

Jste ve sprše a provádíte měsíční samovyšetřování prsou. Najednou ti zmrzne ruka. Našli jste bulku. Co teď?

Za prvé, nepropadejte panice – 80 až 85 procent hrudek prsu je benigních, což znamená, že nejsou rakovinné, zvláště u žen mladších 40 let. Nejen to, ale pokud jste ve věku, kdy máte pravidelné mamografie, a pokud mamogramy byly negativní, šance je ještě lepší, že vaše hmatná (schopná cítit) bulka není rakovina.

“Říkám ženám, že roky předtím, než zažijí hmatatelnou bulku, něco uvidíme na jejich screeningovém mamografu,” říká Steven R. Goldstein, MD, porodník a gynekolog a profesor porodnictví a gynekologie na NYU Langone Medical Center v New York City.

I když jste vyzbrojeni těmito znalostmi, je těžké si nedělat starosti, pokud najdete bouli. Přinejmenším budete mít otázky. Jak rozeznáte bulku, která je rakovinou prsu, od benigní? Co způsobuje benigní hrudky prsu? A zmizí sami?

SOUVISEJÍCÍ: Mluvení o rakovině: Glosář formálních a neformálních termínů používaných k popisu testů na rakovinu, léčby, pacientů a dalších

Hrudní hrudky: Proč velikost, pohyblivost a bolest

Vaše prsa jsou tvořena tukem, nervy, cévami, vazivovou tkání a žláznatou tkání, stejně jako složitým systémem lalůčků produkujících mléko (kde se vyrábí mléko) a kanálů (tenké trubičky, které vedou mléko do bradavky ). Tato anatomie sama o sobě vytváří hrudkovitý, nerovný terén.

Hrudka v prsu se odlišuje od tohoto pozadí normálních nesrovnalostí. Neškodné hrudky hrudníku mohou být pevné a nepohyblivé, jako sušené fazole; nebo pohyblivé, měkké a naplněné tekutinou-můžete si jej mezi prsty srolovat jako hroznové víno. Hrudka může mít velikost hrášku, menší než hrášek nebo dokonce několik palců napříč, i když tato větší velikost je vzácná.

To, co obvykle odlišuje benigní hrudku od rakovinné hrudky, je pohyb. To znamená, že hrudka naplněná tekutinou, která se válí mezi prsty, je méně pravděpodobné, že bude rakovinná, než tvrdá hrudka v prsu, která se cítí zakořeněná na místě.

Další pravidlo souvisí s bolestí. Rakovina prsu obvykle nezpůsobuje bolest. Benigní podmínky někdy ano, i když i z tohoto pravidla existují výjimky. Například vzácná forma rakoviny prsu, zánětlivá rakovina prsu, může způsobit příznaky jako bolest, citlivost, bolest nebo pálení v prsou.

Jediný způsob, jak zjistit stav bulky, je jistota pomocí lékařských testů, jako je ultrazvuk, mamograf nebo aspirace jemnou jehlou (FNA), při níž lékař pomocí malé jehly vytáhne kousek hrudky pro laboratorní vyšetření.

Ne všechny benigní hrudky hrudníku budou vyžadovat další testování, alespoň ne hned. Pokud například během menstruace zjistíte něco, co se zdá být cystou naplněnou tekutinou, může váš lékař chtít na konci menstruace znovu zkontrolovat vaše prsa, aby zjistil, zda cysta zmizela. Pokud cysta zmizí, vy a váš lékař budete vědět, že vaše bulka byla skutečně benigní a souvisí s hormonálními výkyvy spojenými s menstruací.

SOUVISEJÍCÍ: Co je to hrudka kůže? Příznaky, příčiny, diagnostika, léčba a prevence

Běžné příčiny benigních hrudek prsu

Většina benigních hrudek a stavů prsou přímo souvisí s vaším menstruačním cyklem, s kolísáním vašich hormonů a s nahromaděním tekutin, které přichází s vaší měsíční periodou. Jiné benigní hrudky a stavy prsu mohou souviset s ucpanými mlékovody, infekcemi nebo dokonce poraněním prsu. Riziko benigních stavů prsu se zvyšuje u žen, které nikdy neměly děti, au žen s anamnézou nepravidelných menstruačních cyklů nebo v rodinné anamnéze rakoviny prsu.

Zde jsou některé z nejběžnějších benigních stavů prsu.

Fibrocystické změny Tyto změny způsobují obecnou hrudkovitost, kterou lze popsat jako „ropa“ nebo „granulární“ a postihují nejméně polovinu všech žen. Mezi příznaky fibrocystické změny patří křehká, vláknitá, gumovitá tkáň; zesílení tkáně; nebo kulatá, tekutinou naplněná cysta.