LINE : @imirich

Powoduje zrastanie się kręgów kręgosłupa, co powoduje ból pleców

Powoduje zrastanie się kręgów kręgosłupa, co powoduje ból pleców

Potrzebujesz więcej porad dotyczących radzenia sobie z codziennym życiem, gdy masz ŁZS? Sprawdź Tippi!

Jak wygodniej pracować z łuszczycowym zapaleniem stawów?

Wczesne i skuteczne leczenie może pomóc w leczeniu łuszczycowego zapalenia stawów w pracy, mówi Ana-Maria Orbai, MD, MHS, dyrektor programu łuszczycowego zapalenia stawów w Johns Hopkins Arthritis Center w Baltimore. Dodaje, że po opanowaniu łuszczycowego zapalenia stawów i remisji ludzie mogą w zasadzie żyć normalnie.

Mimo to możesz skorzystać na prostych zmianach, które sprawią, że Twój dzień pracy będzie wygodniejszy i bardziej produktywny. Oto kilka pomysłów:

Rób przerwy

Wstawanie i poruszanie się jest szczególnie ważne dla osób z łuszczycowym zapaleniem stawów, mówi Marissa Crossman, DPT, fizjoterapeuta w Ellis Medicine w Schenectady w stanie Nowy Jork. „Jesteś naturalnie sztywniejszy, a ćwiczenia mogą pomóc w utrzymaniu luźnych stawów, więzadeł i ścięgien oraz silnych mięśni. „Zachowanie zwinne pomaga również zmniejszyć stan zapalny, dodaje.

Spraw, aby Twoje miejsce pracy było ergonomicznie poprawne

Podnieś ekran komputera tak, aby górna ćwiartka znajdowała się na poziomie oczu. Według Crossmana plecy powinny być podparte i znajdować się w wyprostowanej pozycji, aby uzupełnić naturalną krzywiznę kręgosłupa, a nadgarstki i dłonie powinny znajdować się na jednej linii z przedramionami. Idealne byłoby krzesło biurowe z regulowanymi podłokietnikami i siedziskiem, które można podnosić i opuszczać w zależności od potrzeb – dodaje.

Podaj sobie pomocną dłoń

Urządzenia wspomagające mogą pomóc odciążyć rutynowe zadania. Zalecenia Crossmana obejmują:

Podkładki pod nadgarstki, szczególnie przydatne podczas pisania na twardym biurku. Gładzik jako zamiennik myszy komputerowej. „Pozwala to na przesuwanie palcami zamiast chwytania i przesuwania całej myszy” — mówi Crossman. Writing-Bird, ergonomicznie ukształtowane narzędzie, którego można użyć, gdy trzymanie długopisu jest zbyt trudne. Trzymanie lub poruszanie się nie wymaga dużego nacisku. Poduszka na krzesło. „Możesz dodać miękką poduszkę do siedzenia, aby promować dobrą postawę i pomóc w wyrównaniu kręgosłupa” – mówi Crossman. Pomoc do chodzenia lub wkładki do butów. „Mogą one pomóc zmniejszyć wpływ na stawy podczas chodzenia w pracy” — zauważa Crossman.

Ćwicz przy biurku

Rozciąganie pomaga zachować elastyczność i jest łatwe do wykonania na krześle, mówi Crossman. Aby rozciągnąć ścięgna podkolanowe — mięśnie tylnej części ud — usiądź na krawędzi krzesła, wyprostuj jedną nogę tak, aby pięta znalazła się na podłodze, a palce u nóg były uniesione, a następnie pochyl się w biodrach; powtórz z drugą nogą. Aby rozprostować ramiona, przeciągnij jedną rękę przez klatkę piersiową i przyciśnij ją do tułowia drugą ręką; powtórz z drugą ręką. Na koniec, aby rozciągnąć mięśnie szyi, dodaje Crossman, powoli obracaj głowę z boku na bok.

Jazda na rowerze jest świetnym ćwiczeniem o niewielkim wysiłku dla osób z łuszczycowym zapaleniem stawów, zauważa Crossman, a rower pod biurkiem umożliwia pedałowanie podczas pracy.

Walcz ze zmęczeniem

Popołudniowy kryzys może dotknąć każdego, ale może być szczególnie dokuczliwy, gdy masz łuszczycowe zapalenie stawów. „Ćwiczenia fizyczne uwalniają endorfiny, więc jeśli czujesz się zmęczony w ciągu dnia, zrób idealica sposób użycia sobie przerwę i idź na krótki spacer i wypij trochę wody, aby się nawodnić” – sugeruje Crossman.

Dodaje, że jeśli dasz radę, pływanie w porze lunchu może pomóc rozbić dzień. Mówi, że pływanie to „świetny sposób na zwiększenie wytrzymałości układu krążenia” bez obciążania stawów.

Ogólnie rzecz biorąc, „Bądź aktywny, ruszaj się”, radzi dr Orbai. „Rozważ podzielenie czasu nieaktywności lub siedzenia na kawałki nie dłuższe niż 45 minut oddzielone czasem aktywności, który obejmuje chodzenie, rozciąganie się lub rozmawianie ze współpracownikami. ”

Radzić sobie ze stresem

„Zarządzanie stresem jest ważne”, wyjaśnia Orbai. „Unikaj stresu lub izolacji, ponieważ to tylko zwiększa lęk, depresję i stres, które mogą wywołać zaostrzenie. Poznaj siebie i naucz się reagować wcześnie na stres w sposób, który pomoże Ci go rozproszyć. ”

Więc kiedy szef oddycha ci po karku, zrób sobie przerwę na odstresowanie. Pomóc może kilka minut medytacji uważności. Ta technika relaksacyjna wykorzystuje głębokie oddychanie, aby oczyścić umysł i uspokoić gonitwę myśli.

Zapytaj o zakwaterowanie w miejscu pracy

Wybierz dla siebie i swojego szefa czas wolny od stresu i rozproszenia, aby porozmawiać o tym, jak możesz odnieść większy sukces w pracy. Wyjaśnij, jak twój stan wpływa na twoją pracę i jak zakwaterowanie może pomóc. Przygotuj się z konkretnymi sugestiami — możesz nawet poprosić swojego reumatologa o list wspierający Twoją sprawę.

Sieć zakwaterowania pracy Departamentu Pracy Stanów Zjednoczonych zawiera bazę danych miejsc zakwaterowania specyficznych dla różnych schorzeń, które pracownicy mogą omówić ze swoimi przełożonymi.

Otwarta rozmowa z przełożonym to pierwszy krok we właściwym kierunku.

Dodatkowe raporty Briana P. Dunleavy

Więcej w Łuszczycowe zapalenie stawów

Twój cel podróży dla porad dotyczących łuszczycowego zapalenia stawów

8 typowych nawyków, które pogarszają łuszczycowe zapalenie stawów

Na co zwrócić uwagę przy wyborze reumatologa

Zapisz się do naszego newslettera o łuszczycy!

Najnowsze informacje na temat łuszczycowego zapalenia stawów

Czy depresja pogarsza łuszczycowe zapalenie stawów?

Nowe badanie podkreśla często niezdiagnozowane problemy ze zdrowiem psychicznym, które komplikują życie z łuszczycowym zapaleniem stawów.

Przez Don Rauf 23 marca 2021

Czy czas zmienić leczenie łuszczycowego zapalenia stawów?

Jeśli obecne leczenie nie kontroluje już objawów, być może nadszedł czas na zmianę. Oto jak to wiedzieć.

Blake Miller 19 marca 2021 r.

4 sposoby na przygotowanie się do następnej wizyty reumatologicznej z powodu łuszczycowego zapalenia stawów

Te kroki mogą pomóc Tobie i Twojemu lekarzowi w określeniu odpowiedniego leczenia dla Twojego schorzenia.

Nina Wasserman 19 marca 2021 r.

Jak znalezienie odpowiedniego reumatologa zmieniło leczenie Milessy w przypadku łuszczycowego zapalenia stawów?

Mama dwójki dzieci mówi, że znalezienie lekarza, który wysłucha twoich obaw, jest kluczem do leczenia łuszczycowego zapalenia stawów.

Blake Miller 19 marca 2021 r.

Nowe badania pokazują, że diagnoza łuszczycowego zapalenia stawów może zająć więcej niż 2 lata

Badania wykazują, że osoby młodsze, otyłe lub cierpiące na rodzaj zapalenia zwanego enthesitis są najbardziej narażone na opóźnienie diagnostyczne. Tutaj. . .

Autor: Becky Upham 17 marca 2021 r.

7 sposobów na utrzymanie siły jako czarna kobieta z łuszczycą i łuszczycowym zapaleniem stawów

Przedsiębiorca zajmujący się pielęgnacją skóry Ronnisha Wilson przez lata zmagał się z długą, frustrującą podróżą do diagnozy łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów. Tutaj ona. . .

Salma Abdelnour Gilman 11 marca 2021 r.

Przewodnik konsumenta po lekach biologicznych na łuszczycowe zapalenie stawów

Wszystko, co musisz wiedzieć o tej ukierunkowanej opcji leczenia łuszczycowego zapalenia stawów o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego.

Autor Erica Patino1 marca 2021

6 oznak, że łuszczycowe zapalenie stawów nie jest tak dobrze kontrolowane, jak mogłoby być

Czy leczenie łuszczycowego zapalenia stawów działa? Te objawy mogą oznaczać, że nadszedł czas, aby dostosować leczenie.

Autor Erica Patino17 lutego 2021

11 sposobów, aby Twoje domowe biuro było przyjazne dla łuszczycowego zapalenia stawów

Ergonomiczna przestrzeń robocza może pomóc zmniejszyć ból stawów i zmęczenie, co z kolei może pomóc w zwiększeniu produktywności.  

Autor: Colleen de Bellefonds18 listopada 2020 r.

9 rzeczy do rozważenia przy wyborze treningu online, jeśli masz łuszczycowe zapalenie stawów

Nawet jeśli tkwisz w domu częściej niż zwykle, nadal ważne jest uwzględnienie sprawności fizycznej w swoim planie leczenia łuszczycowego zapalenia stawów.  

Colleen de Bellefonds18 listopada 2020Zobacz wszystko

Zapalenie wokół więzadeł, które trzymają kręgosłup razem, może powodować ból pleców. iStock

Łuszczycowe zapalenie stawów jest znane z powodowania zapalenia stawów obwodowych lub bólu stawów rąk, nadgarstków, kolan i kostek. Ale stan może również wpływać na kręgosłup i miednicę, powodując ból pleców. W rzeczywistości ból pleców jest bardzo powszechny u osób z łuszczycowym zapaleniem stawów, mówi dr John Davis III, reumatolog kliniczny specjalizujący się w łuszczycowym zapaleniu stawów i osiowej spondyloartropatii w Mayo Clinic w Rochester w stanie Minnesota.

Oto, co powinieneś wiedzieć, jeśli łuszczycowe zapalenie stawów wpływa na twój kręgosłup.

Jak łuszczycowe zapalenie stawów może wpływać na kręgosłup?

Łuszczycowe zapalenie stawów jest przewlekłym stanem zapalnym, który może powodować ból i sztywność w każdym stawie w ciele lub w dowolnym miejscu, w którym więzadła i ścięgna łączą się z kością. Kiedy łuszczycowe zapalenie stawów wpływa konkretnie na stawy w kręgach kręgosłupa, jest znane jako zapalenie stawów kręgosłupa lub zapalenie osiowe. Sacroiliitis występuje, gdy łuszczycowe zapalenie stawów wpływa na stawy między miednicą a kręgosłupem, znane jako stawy krzyżowo-biodrowe.

„Zapalenie stawów kręgosłupa prowadzi do stanu zapalnego wokół więzadeł, które łączą kręgosłup”, powodując ból pleców, mówi dr Rajat Bhatt, reumatolog z Memorial Hermann Health System w Teksasie. Stan powoduje nieprawidłowy wzrost kości i erozję między kręgami, co może spowodować ich połączenie, co może zmniejszyć zakres ruchu.

Ale ból pleców może mieć inne przyczyny u osób z łuszczycowym zapaleniem stawów. „[Jeśli] pacjenci mają nadwagę lub są otyli i prowadzą siedzący tryb życia, mechaniczny ból pleców [może] współistnieć z łuszczycowym zapaleniem stawów”, wyjaśnia dr Bhatt.

Jak często występuje zapalenie stawów kręgosłupa u osób z łuszczycowym zapaleniem stawów?

Według National Psoriasis Foundation zapalenie stawów kręgosłupa dotyka 7 do 32 procent osób żyjących z łuszczycowym zapaleniem stawów. Ale te szacunki mogą być niskie. „Wśród pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów obecność zajęcia osiowego, w tym zapalenia krzyżowo-biodrowego i zapalenia stawów kręgosłupa, jest prawdopodobnie niedoceniana” – mówi dr Davis.

Według Fundacji Arthritis u większości osób z łuszczycowym zapaleniem stawów diagnozuje się zapalenie stawów kręgosłupa przed 40 rokiem życia, chociaż stan ten może pojawić się w późniejszym życiu. A ból ​​pleców związany z łuszczycowym zapaleniem stawów występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Osoby z osiowym zapaleniem stawów mogą również odczuwać większe uszkodzenia stawów i zmiany paznokci spowodowane łuszczycowym zapaleniem stawów. Badanie opublikowane w październiku 2018 r. w The Journal of Rheumatology przeanalizowało 1530 osób z łuszczycowym zapaleniem stawów i wykazało, że 12,5 procent osób z zapaleniem stawów kręgosłupa częściej cierpiało na łuszczycę umiarkowaną lub ciężką.

Objawy łuszczycowego zapalenia stawów kręgosłupa

Według Davisa, gdy łuszczycowe zapalenie stawów wpływa na kręgosłup, możesz doświadczyć:

Ból pleców, który nasila się wraz z odpoczynkiem i poprawia się, gdy się poruszasz Sztywność pleców rano, która trwa co najmniej 30 minut Ból zapalny wokół bioder i pośladków (stawów krzyżowo-biodrowych) Ograniczony zakres ruchu

Wyniki badania opublikowanego w marcu 2015 r. w Annals of the Rheumatic Diseases sugerują, że wiele osób z łuszczycowym zapaleniem stawów odczuwa ból pleców przez 10 lat, zanim zostanie zdiagnozowane zapalenie stawów kręgosłupa. Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) pozwala lekarzowi zobaczyć zmiany w kościach i tkankach miękkich kręgosłupa i miednicy w celu zdiagnozowania zapalenia stawów kręgosłupa.

Jak stwierdzić, czy ból pleców jest związany z łuszczycowym zapaleniem stawów, czy z czymś innym?

Jeśli dokuczają Ci plecy, ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem, aby znaleźć przyczynę.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest jednym ze schorzeń, które często mylone jest z łuszczycowym zapaleniem stawów. „Zarówno łuszczycowe zapalenie stawów, jak i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa należą do rodziny „spondyloartropatii” i są bardzo spokrewnione” – wyjaśnia Davis. Innym rodzajem zapalenia stawów jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Powoduje zrastanie się kręgów kręgosłupa, co powoduje ból pleców.

Osoby z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa częściej tracą ruchomość kręgosłupa niż osoby z osiowo-łuszczycowym zapaleniem stawów, chociaż te ostatnie mogą tracić zakres ruchu. Większość osób z osiowo-łuszczycowym zapaleniem stawów odczuwa również ból w stawach obwodowych – dłoniach, stopach, kostkach – ale możliwe jest odczuwanie tylko bólu pleców.

Ostatecznie obrazowanie pleców pomoże lekarzowi określić, czy masz osiowo-łuszczycowe zapalenie stawów, czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. „Chociaż zachodzi nakładanie się, istnieją pewne subtelne różnice w wyglądzie zmian rentgenowskich zarówno w stawach krzyżowo-biodrowych, jak i kręgosłupie” – wyjaśnia Davis.

Inną częstą przyczyną dyskomfortu jest mechaniczny ból pleców, który wiąże się z urazem. Jeśli jesteś otyły, może to być spowodowane dodatkowym obciążeniem kręgosłupa. Według Davisa i Bhatta, w przeciwieństwie do zapalenia stawów kręgosłupa, które zwykle jest lepsze, gdy się poruszasz, a nasila się po odpoczynku, mechaniczny ból pleców jest gorszy podczas ruchu i lepszy po odpoczynku. Mechaniczny ból pleców ma również tendencję do powodowania krótkotrwałej sztywności pleców po przebudzeniu, podczas gdy zapalenie stawów kręgosłupa powoduje utrzymującą się poranną sztywność, dodaje Davis.

To powiedziawszy, łatwo jest pomylić objawy jednego stanu z drugim. „To, co wydaje się być bólem mechanicznym, może być bólem zapalnym, a to, co wydaje się być bólem zapalnym, może być bólem mechanicznym” – mówi Bhatt.

Ludzie z łuszczycowym zapaleniem stawów mogą również odczuwać ból pleców związany z wieloma innymi przyczynami, mówi Davis, w tym:

choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, znana również jako choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa lub zwężenie przestrzeni w kręgosłupie, które wywołuje ból nerwowy, fibromialgia lub rozległy ból mięśniowo-szkieletowy, który występuje, gdy mózg przetwarza ból inaczej niż normalnie centralny układ nerwowy wzmacnia uczucie bólu

„To bardzo złożony temat, więc najlepiej zapytać lekarza” – mówi Bhatt. „Istnieją pewne testy, które twój lekarz może przeprowadzić, aby potwierdzić właściwą diagnozę. ”

Jak leczy się łuszczycowe zapalenie stawów kręgosłupa

Innym powodem, dla którego ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem, jeśli uważasz, że możesz mieć zapalenie stawów kręgosłupa, jest to, że wczesne leczenie zmniejsza ryzyko postępującej utraty ruchomości i funkcji kręgosłupa. Szereg zabiegów może pomóc w zmniejszeniu bólu i innych objawów związanych z zapaleniem stawów kręgosłupa u osób z łuszczycowym zapaleniem stawów, w tym:

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen i aspiryna Leki przeciwreumatyczne modyfikujące przebieg choroby (DMARD), takie jak metotreksat, leflunomid, sulfasalazyna Zastrzyki z kortykosteroidów Inhibitory czynnika martwicy nowotworu (TNF) (takie jak adalimumab, etanercept, infliximabumab, infliximaumab) leki, w tym interleukiny (IL)-12, IL-17 lub inhibitory IL-23 (takie jak guselkumab, iksekizumab, sekukinumab, ustekinumab) Fizjoterapia

Prawdopodobnie będziesz przyjmował co najmniej jeden z tych leków przez długi czas, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że to zadziała. „Większość pacjentów poprawia się i obserwujemy dość wysokie wskaźniki remisji” – mówi Davis.

Więcej w Łuszczycowe zapalenie stawów

Uzyskaj porady PsA z życia wzięte — i dziel się wskazówkami

Najważniejsze wskazówki, jak oszczędzać energię i lepiej spać przed łuszczycowym zapaleniem stawów Tippi

15 rzeczy, które rozumiesz tylko wtedy, gdy masz łuszczycowe zapalenie stawów

Twoje pytania dotyczące diety w łuszczycowym zapaleniu stawów, odpowiedzi

Zapisz się do naszego newslettera o łuszczycy!

Najnowsze informacje na temat łuszczycowego zapalenia stawów

Czy depresja pogarsza łuszczycowe zapalenie stawów?

Nowe badanie podkreśla często niezdiagnozowane problemy ze zdrowiem psychicznym, które komplikują życie z łuszczycowym zapaleniem stawów.

Przez Don Rauf 23 marca 2021

Czy czas zmienić leczenie łuszczycowego zapalenia stawów?

Jeśli obecne leczenie nie kontroluje już objawów, być może nadszedł czas na zmianę. Oto jak to wiedzieć.

Blake Miller 19 marca 2021 r.

4 sposoby na przygotowanie się do następnej wizyty reumatologicznej z powodu łuszczycowego zapalenia stawów

Te kroki mogą pomóc Tobie i Twojemu lekarzowi w określeniu odpowiedniego leczenia dla Twojego schorzenia.