LINE : @imirich

Jedná se o klasické příznaky chronického zánětlivého stavu kůže

Jedná se o klasické příznaky chronického zánětlivého stavu kůže

Jablka jsou také dobrým zdrojem kvercetinu, říká Gulisano.

Zatímco všechny druhy cibule jsou zdravé, šalotka, červená cibule a žlutá cibule mohou podle Nadace pro artritidu obsahovat největší množství těchto sloučenin působících proti zánětu. Zkuste přidat syrovou nebo vařenou cibuli do salátů, sendvičů nebo hranolků.

Bobule

Jahody, maliny, borůvky a ostružiny jsou bohaté na antioxidanty, které pomáhají snižovat záněty a bojovat proti účinkům volných radikálů ve vašem těle. Velká část jejich schopnosti bojovat se záněty pochází z antokyaninu, antioxidačního flavonoidu, který jim dodává jejich výraznou barvu.

Různé druhy bobulí obsahují různé úrovně antioxidantů, proto se snažte do svého každodenního jídelníčku zahrnout různé druhy. Přidejte čerstvé nebo mražené bobule do smoothies, na ovesné vločky nebo řecký jogurt, nebo do salátů, abyste dodali náznak sladkosti.

Divoký losos

“Mastné ryby jsou superstar proteinem, pokud jde o protizánětlivou dietu, díky obsahu omega-3,” říká Gulisano. “Omega-3 jsou pravděpodobně nejvíce studovanou součástí protizánětlivé diety,” říká.

Zatímco většina výzkumu omega-3 se zaměřuje na revmatoidní artritidu, malá švédská studie ukázala, že omega-3 mastné kyseliny mohou pomoci zmírnit příznaky a snížit aktivitu onemocnění u lidí s ankylozující spondylitidou. Podle Nadace pro artritidu mohou omega-3 pomoci snížit množství chemikálií, které ve vašem těle způsobují zánět.

Ačkoli divoký losos může být na vrcholu seznamu, jiné ryby mají také protizánětlivé účinky, včetně pstruha duhového, makrely, sardinek a tresky obecné. “Všechny tyto ryby mají nízkou rtuť a vysoký obsah omega-3,” říká Gulisano.

Zdravé oleje

Nahradit máslo nebo margarín zdravým olejem je dobrý nápad, říká Groppo. Extra panenský olivový olej-nejméně rafinovaný a zpracovaný druh olivového oleje-obsahuje řadu antioxidačních a protizánětlivých sloučenin. Podle recenze publikované v červenci 2014 v Mezinárodním žurnálu molekulárních věd je sloučenina nalezená v olivovém oleji zvaná oleocanthal podobná nesteroidním protizánětlivým lékům ve své schopnosti snižovat zánět a bolest. Před podáváním použijte extra panenský olivový olej do dresinků a marinád nebo pokapejte jídlo.

Při výběru oleje pro vaření na vysoké teplotě, jako je restování, hledejte olej s vysokým bodem kouře. Bod kouře je teplota, při které se olej začne rozpadat a začne kouřit a ztratí část své výživné hodnoty. Avokádový olej je podle nadace Arthritis Foundation dobrou volbou-má vysoký bod kouře a protizánětlivé účinky.

Ořechy a semena

Některé ořechy a semena mají vysoký obsah kyseliny alfa linolové (ALA), což je typ protizánětlivé omega-3 mastné kyseliny. Podle Nadace pro artritidu patří mezi nejlepší volby pro největší zdravotní přínosy vlašské ořechy, mandle, arašídy, pistácie, chia semínka a mletá lněná semínka.

Pokud neradi svačíte ořechy a semínka, zkuste je přidat k věcem, které máte rádi, říká Groppo, jako je salát nebo hlavní jídlo jako losos. Varuje, abyste zajistili, že budete mít na mysli umírněnost, pokud jde o přidávání ořechů do vaší stravy, protože mají vysoký obsah kalorií.

Pamatujte, že nemusíte všechny tyto potraviny přidávat do svého jídelníčku najednou. Přemýšlejte o celkovém obrazu, říká Groppo. Každá pozitivní změna se sčítá. Zaměřte se na výměnu nezdravého jídla, které způsobuje zánět, a jeho nahrazení zdravějším, které pomáhá v boji se zánětem.

Více v Ankylozující spondylitidě

Painsomnia: Co dělat, když vás ankylozující spondylitida udrží v noci vzhůru

7 návyků, které mohou zhoršit ankylozující spondylitidu

Jak stres ovlivňuje ankylozující spondylitidu – a co s tím můžete dělat

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o chronické bolesti!

Nejnovější v ankylozující spondylitidě

8 věcí, které by lidé s ankylozující spondylitidou měli vědět o vakcínách proti COVID-19

Na očkování proti COVID-19, když žijete s ankylozující spondylitidou, není nutná žádná speciální příprava.

Od Meryl Davids Landau 20. dubna 2021

8 účinných způsobů, jak si udržet pozitivní myšlení, pokud máte ankylozující spondylitidu

Život s chronickou bolestí ankylozující spondylitidy může dostat každého dolů. Naučte se zvládat techniky, které vám mohou pomoci zůstat pozitivní a cítit se pod kontrolou. . . .

Od Erica Patino 16. února 2021

8 otázek, které byste se měli zeptat svého lékárníka na léky proti ankylozující spondylitidě

Váš lékárník vám může pomoci vyřešit problémy související s pojištěním, vynechanými dávkami a dalšími.

Od Quinn Phillips 24. listopadu 2020

Jak zabránit bolesti zad s ankylozující spondylitidou při práci z domova

I bez speciálního vybavení nebo nábytku můžete rutinu práce z domova méně zatěžovat.

Od Quinn Phillips 24. listopadu 2020

8 věcí, které by měly vědět všechny ženy, které mají ankylozující spondylitidu

Tato forma zánětlivé artritidy je častější u žen, než se dříve myslelo. Zde jsou klíčová fakta o tom, jak může nemoc ovlivnit život žen. . .

Od Katherine Lee 17. září 2020

Co jíst – a čeho se vyvarovat – pro silné kosti, pokud máte ankylozující spondylitidu

Ankylozující spondylitida může zvýšit riziko osteoporózy a zlomenin páteře, ale zdravá strava může pomoci chránit vaše kosti.

Od Katherine Lee 17. září 2020

Nejlepší způsoby, jak zůstat aktivní, když máte nr-axSpA

Tato cvičení vám mohou pomoci udržet silná a pružná záda a zůstat fit a zdraví.

Od Quinna Phillipse 29. května 2020

Jak mít bezpečné a zdravé těhotenství s nr-axSpA

Klíčem ke zdravému těhotenství a miminku je zajistit, aby byla vaše nemoc dobře kontrolována.

Od Quinna Phillipse 29. května 2020

Co dělat, když ankylozující spondylitida ovlivní vaše žebra

Bolest na hrudi a potíže s dýcháním jsou některé z děsivých příznaků této běžné komplikace, ale léčba a cvičení mohou pomoci.

Od Katherine Lee 28. května 2020

Cvičení pro ankylozující spondylitidu: Které byste měli vyzkoušet?

Odpovězte na tyto otázky a získejte doporučení odborníka na fitness od Cara Ann Senicola, fyzioterapeuta a certifikovaného instruktora jógy v nemocnici. . .

Do 1. března 2019 “

Právě když je vaše růžovka pod kontrolou, ty červené hrboly a růžová záře se objeví z ničeho. Co způsobilo toto náhlé vypuknutí? Zde je návod, jak zkrotit 9 nejlepších spouštěčů růžovky. . .

Opravdu chcete tu sklenku vína. Nebo strávit den venku na slunci. Ale pokud jste jedním ze 14 milionů Američanů s růžovkou, víte, co se stane, když to uděláte: Váš obličej zrudne s hrbolky a pupínky plnými hnisu. Oči slzí a víčka bobtnají; pak začne svědění. Jedná se o klasické příznaky chronického zánětlivého stavu kůže. Zpočátku se můžete snadno červenat. Pokud se však krevní cévy neléčí, mohou se objevit jako čáry červeného inkoustu. Pamatujete si starého herce W. C. Fieldse? Jeho rudá kůže, baňatý nos a pavoučí žíly byly částečně způsobeny extrémním případem růžovky. Fieldsův kožní problém postihuje muže 25krát více než ženy, říká dermatolog Charles E. Crutchfield III, MD, lékařský ředitel Crutchfield Dermatology v Eagan, Minn.

Odborníci nevědí, co tuto poruchu způsobuje. Je to běžné u lidí se světlou pletí – zejména u lidí ze Skotska, Irska a Anglie – a obvykle to postihuje muže a ženy starší 30 let. A pokud to měli vaši rodiče, je větší šance, že to dostanete také. Je důležité dostat „rosacea pod kontrolu a udržovat pleť čistou, abyste neměli tyto sekundární vedlejší účinky,“ říká Bruce Katz, MD, ředitel Juva Skin Laserová klinika v New Yorku. “Není harmoniqhealth.com to nebezpečný a ani těžko kontrolovatelný stav.” “Ale je to výzva, protože mnoho faktorů vyvolává reakci červené kůže a liší se od jedné osoby k druhé.” “Jen zřídka jsou všichni [zahnáni] vším na seznamu,” říká doktor Crutchfield. Stres může u některých vyvolat vypuknutí; ostatní podle oblíbených odpustků, jako horká koupel, velký hrnek kávy nebo dlouhý běh. “Klíčem je zjistit, které spouště jsou vaše, abyste se jim mohli vyhnout,” říká Dr. Crutchfield.

Zde je 9 běžných spouštěčů růžovky a přírodních tipů, jak s nimi bojovat: 1. Pikantní jídla Podle průzkumu společnosti National Rosacea Society, který provedlo 1066 pacientů s rosaceou, bylo 45% postiženo kořeněným jídlem. Rosacea tip: Nejste odsouzeni k nevýrazným jídlům. “Vyzkoušejte koření, jako je paní Dash [směs solí bez koření], která dodá chuť, ale ne extrémní pikantnost,” navrhuje Dr. Crutchfield. V receptech, které vyžadují červenou papriku nebo chilli, nahraďte 2 díly kmínu a 1 díl oregana. Další zvýrazňovače chuti: Vyměňte pikantní salsu za osvěžující ovocnou salsu s broskvemi, malinami, pomerančovým džusem, nasekanou mátou, špetkou skořice a kapkou balzamikového octa (vynechejte poslední přísadu, pokud způsobí zánět).

2. Horké nápoje To grande latte vám poskytne více než energii. “Když si dáte horký šálek čaje nebo kávy, rozšíří se cévy, takže se začervenáte,” vysvětluje doktor Katz. Rosacea tip: Před vařením nechte napařené nápoje vychladnout na pokojovou teplotu – nebo si je objednejte ledové. 3. Stres Podle průzkumu NRS 79% uvedlo, že emoční stres byl spouštěčem růžovky. Ačkoli souvislost mezi rosaceou a úzkostí není jasná, odborníci, včetně doktora Katze, často poukazují na teorii „cílových orgánů“: Někteří lidé mají stres v žaludku nebo dostávají migrény. Jiným se rosacea červeně leskne. Rosacea tip: Když se cítíte ve stresu, vyzkoušejte techniky zvládání stresu. NRS navrhuje, abyste se zhluboka nadechli k číslu 10, poté pomalu vydechovali, počítáte také do 10. Opakujte, dokud se nebudete cítit klidnější. Nebo si procvičte vizualizaci: Zavřete oči a představte si scénu, kterou milujete – pláž, místo na piknik, vaši zahradu – a několik minut v klidu sedněte.

4. Horké koupele Namáčení ve vaně je v chladném dni nádherné, ale ne, pokud máte rosacea. Horké koupele vypukly u 51% dotázaných. Proč? Horká voda rozšiřuje krevní cévy a způsobuje červenou kůži, vysvětluje Doris Day, MD, dermatologka z New Yorku a autorka knihy Forget the Facelift (Avery). Rosacea tip: Udržujte vodu ve koupeli o tělesné teplotě nebo chladnější. Ale neochlaďte se: Vaše pokožka nemá ráda teplotní extrémy. “Voda by měla být tak chladná, jak jen dokážete vydržet,” říká doktor Day. “Neměl by ses na to aklimatizovat.” “A přeskočte silné drhnutí – může to dále podráždit vaši pokožku.” Použijte měkký hadřík a jemnou ruku. 5. Silné cvičení Nepřestávejte cvičit – mějte na paměti, jak to děláte. Rosacea tip: Abyste se vyhnuli vzplanutí, dodržujte tyto rady doporučené lékařem, abyste si při cvičení udrželi teplotu pod kontrolou:

Zahřejte se 5 minut protahováním a zvedáním lehkých vah, než naberete tempo. Cvičte brzy ráno nebo večer, když je nejchladnější počasí. “Nebo cvičte v klimatizované místnosti,” radí Dr. Day. To znamená, že v horkých dnech můžete stále běhat tak dlouho, pokud to děláte na běžícím pásu v posilovně. Cvičte častěji, ale kratší dobu. Zůstaňte v pohodě a pijte studenou vodu během cvičení.

6. Alkohol Není mýtu o tom, že příliš mnoho alkoholu způsobuje růžovku, ale alkoholické nápoje, zejména víno, otevírají krevní cévy a proplachují kůži, říká Dr. Crutchfield. Nápoje navíc dehydratují, což zmenšuje póry a usnadňuje jim ucpávání. (Ucpané póry jsou prvním krokem k kazům a infekcím rosacey.) Alkohol je také trojí hrozbou, protože vede ke špatnému spánku, což zvyšuje stres a to může vyvolat růžovku. Rosacea tip: Nejlepší je vyhnout se alkoholickým nápojům, pokud se chcete vyhnout rudé pokožce. Ale mít rosacea neznamená, že musíte být úplným čtenářem – pokud jste ochotni přijmout důsledky. “Mám několik pacientů, kteří říkají, že na Silvestra nebo v den jejich narozenin si dají sklenku šampaňského,” říká Dr. Crutchfield. “Je to riziko, které jsou občas ochotni přijmout.” “A usrkávejte vodu, aby nedošlo k dehydrataci, a dále potlačte tuto spoušť růžovky.”

7. Extrémně horké a chladné počasí Stejně jako horké nápoje může horký, slunečný den rozšířit cévy a zanechat růžovou tvář. Slunce je ve skutečnosti dvojnásobným kouzlem, protože sluneční záření podle průzkumu NRS dráždí pokožku až 81% pacientů trpících růžovkou. Chladné počasí není o moc lepší, protože póry se mohou snáze ucpat. Rosacea tip: Držte se co nejblíže teplotám 70 až 80 stupňů. “Když jdete ven za chladného nebo větrného počasí, oblékněte si bundu a šálu, aby vám nebyla zima,” radí Dr. Day. Pokud jste citliví na sluneční světlo, noste opalovací krém, sluneční brýle a klobouk po celý rok-a zůstaňte co nejvíce ve stínu, dodává. 8. Dehydratace Jsme tvořeni nejméně 50% až 60% vody, zdůrazňuje Dr. Day. “Jednou z důležitých funkcí pokožky je teplota a rovnováha vody,” říká. Pitná voda pomáhá vyplavovat toxiny, které jinak ucpávají vaši pokožku. Rosacea tip: Zůstaňte hydratovaní. Vyberte si ledovou vodu, která ochladí váš systém a zabrání rozšíření cév, což je důvod vaší červené kůže.

9. Stimulanty Rosacea je drsnost je dalším dobrým důvodem, proč omezit nápoje s obsahem kofeinu, cigarety a nadměrné množství cukru: Všechny rozšiřují cévy a navozují rudou kůži. Také vás více potí, což ucpává póry a zvyšuje stres oživením vašeho nervového systému. Dokonce i umělá sladidla, jako je aspartam, mohou aktivovat vzplanutí. Rosacea tip: Snížení stresu může pomoci snížit touhu po vinných požitcích. “Lidé mají ve stresu více stimulantů – a stres je sám o sobě stimulantem,” říká Dr. Day. Pokud je viníkem soda, přejděte na bez kofeinu, abyste zjistili, zda váš stav zhoršuje cukr nebo kofein. “Kofein nemusí být spouštěčem pro všechny s rosaceou,” říká Dr. Day. “Ale pokud si všimneš, že jsi rudý nebo zrudlý, [zkraťte]. „Spisovatelka zdraví Dorothy Foltz-Grayová je častým přispěvatelem do Lifescriptu. Pro více informací navštivte naše Rosacea Heath Center.

 

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o zdravé kůži!

Nejnovější v Rosacei

7 věcí, které si sbalíte do plážové tašky, pokud řídíte Rosacea

Sunshine je jednou z hlavních příčin vzplanutí, ale to neznamená, že musíte léto trávit uvnitř. Zde je návod, jak se můžete připravit. . .

Od Moira Lawler, 31. července 2019

5 přírodních prostředků pro Rosacea

Do 15. listopadu 2017

Jak porazit Rosacea

Do 14. listopadu 2017

Máte rudou tvář nad růžovkou?

Existují praktické kroky, které mohou pomoci kontrolovat stav pokožky a její příznaky.

Dr. Sanjay Gupta 1. března 2016

Zkrocení růžovky v zimě

Drsné zimní počasí může vyvolat vzplanutí růžovky, ale dodržování léků a plánování dopředu udrží vaši pokožku pod kontrolou.

Od Madeline R. Vann, MPH 17. ledna 2014

Jak můžete snížit zarudnutí růžovky?

Trápí vás zrudlý, skvrnitý vzhled? Vyzkoušejte tyto tipy a triky z panelu odborníků Doctor’s Ask.

Do 19. května 2011

Jsou dieta a alternativní léčby pro rosacea účinné?

Když máte rosacea, jsou jídla, která byste měli jíst nebo se jim vyhnout? A co alternativní prostředky? Zjistěte, co doporučují odborníci.

Do 19. května 2011

Je léčba nízkodávkovým akkutanem pro rosacea bezpečná?

Tato kontroverzní léčba akné se používá také k léčbě růžovky.